İZMİR YÜKSEK TEKNOLOJİ ENSTİTÜSÜ Hazırlık Atlama Proficiency Sınavı Kursu

İZMİR YÜKSEK TEKNOLOJİ ENSTİTÜSÜ Hazırlık Atlama Proficiency Sınavı Kursu

 

İYTE’de eğitim dili tüm programlar için İngilizcedir. Lisans ve lisansüstü programlara yeni kayıt olan tüm tam zamanlı öğrencilerin, özel öğrencilerin ve yatay geçiş öğrencilerinin, Enstitü’nün belirlediği seviyedeki İngilizce yeterliliklerini kanıtlamaları gerekmektedir.

Ulusal düzeyde geçerliliği olan ve 5 yıldan eski olmayan YDS, e-YDS, YÖKDİL ve uluslararası düzeyde geçerliliği olan ve geçerlilik süresi belirtilmiş TOEFL(IBT) gibi bir sınav sonucuna sahip olmayan lisans ya da lisansüstü öğrencileri İYTE Yabancı Diller Yüksek Okulu tarafından hazırlanan İngilizce muafiyet sınavına girerek İngilizce yeterliliklerini ispatlayabilirler. İngilizce muafiyet sınavının geçme notu 60 (100 üzerinden) olarak belirlenmiştir. İngilizce yeterliliklerini ispatlayamayan öğrenciler İngilizce Hazırlık Programına kayıt yaptırmak zorundadırlar.

 

Eşdeğerliliği Kabul Edilen Sınavlar

 

–          TOEFL: 84 (IBT)

–          YDS/e-YDS/YÖKDİL : 70

Çağdaş Akademi’de

Hazırlık Atlama (Proficiency) Kursu

Hazırlık Atlama (Proficiency) sınavı, üniversitelerin kendi ihtiyaçları doğrultusunda hazırladıkları yabancı dil seviye tespit sınavıdır. Üniversite sınavını kazanmış öğrenciler, bu sınavdan yeterli puanı aldıkları takdirde, İngilizce hazırlık sınıfı okumadan 1.sınıfa geçiş yapabilirler. Başarı yakalayamayan öğrenciler ise aldıkları puana göre ilgili sınıflara yerleştirilirler ve bir yıl süren yoğun bir İngilizce eğitim programına tabi tutulurlar. Hazırlık eğitimini tamamlayan öğrenciler yıl sonunda ikinci bir seviye tespit sınavına girerler. Başarılı olan öğrenciler kendi bölümlerine başlarken, başarı sağlayamayan öğrenciler yeni dönem eğitim programına göre ikinci bir İngilizce sınavına girerler. Sınavı geçemeyen öğrenciler ikinci kez Hazırlık Sınıfına devam etmek zorundadırlar.

 • Bu sınavda başarılı olan öğrenciler hazırlık sınıfından muaf olur, sene kaybı olmadan kendi bölümlerine başlarlar.

Soru Dağılımları

 • grammar
 • reading
 • writing
 • listening
 • Speaking

Not: Yukarıdaki Grafik Üniversitelere göre değişkenlik gösterebilir.

HAZIRLIK ATLAMA PROGRAMI

Hazırlık atlama sınavı grammar, reading, writing, listening ve speaking gibi bölümlerden oluşur. Ancak bu bölümler üniversitelere göre değişiklik gösterebilir. Bir üniversite seviye tespit sınavında dinleme becerisini test ederken, diğeri dinleme becerisini sınav kapsamına almayabilir.

Hazırlık Atlama Sınav Programımız

Çağdaş Akademi olarak amacımız, üniversite sınavını kazanan öğrencilerin üniversiteler tarafından düzenlenen İngilizce muafiyet sınavlarında başarılı olarak ilgili bölümde eğitime başlamalarını sağlamaktır.

 • Eğitim içeriğimiz her üniversite için özel hazırlanır.

Neler Yapıyoruz?

 • Grameraltyapısını oluşturarak öğrencilerimizin eksiklerini gideriyoruz.
 • Gramer bazlı farklı soru türlerine nasıl yaklaşmanız gerektiğini sizlere öğretiyoruz.
 • Kelime çalışmaları ile akademik sınavlarda karşılaşılan kelimeleri öğrenmenizi sağlıyoruz
 • Zamanı iyi değerlendirme ve doğru cevaba en kolay nasıl gidebileceğinizi öğretiyoruz.
 • Yazma bölümünde, sınavda çıkabilecek makale örneklerini üzerinde çalışarak bu makaleleri hangi teknikle yazmanız gerektiğini öğretiyoruz.
 • Konuşma bölümünde, sınavda çıkabilecek başlıklar üzerine karşılıklı konuşma tekniklerini sizlere sunuyoruz.
 • Dinleme bölümünde, metin takibi ve dinlediğini yakalayabilme yeteneklerinizi geliştiriyoruz.

 Bir cevap yazın

Uzman Eğitim danışmanlarımız sorularınızı yanıtlamak için burada. Bize herşeyi sor!