Yds Kursu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yabancı Dil Sınavı, yeni başlayan yüksek lisans öğrencileri için bir külfet olmakla birlikte, yıllanmış akademisyenler için gerçek bir kabusa dönüşmüş durumda. İngilizce eğitim almadan ya da başlangıç seviyesinde eğitim almış birisinden akademik düzeyde İngilizce beklenilen bu sınava hazırlanırken dikkat edilmesi gerekenler vardır. Niçin? Çünkü yüksek lisans ya da doktora başvurusuna yetişmeniz lazımdır süreniz azdır, öncesinde denemişsinizdir olmamıştır kadroya girmeye çalışıyorsunuzdur. Yok aman tez yazarken çalışırım dersiniz o ikisi asla beraber gitmez ve biri ya da diğeri patlar. Bunun için bu YDS çalışmasını kısa zamanda iyi bir çalışma ile kapatmak gerekir. İster bankacı olun yüksek skor ile dil tazminatı alın, ister akademisyenlik için sınır puana ihtiyaç duyun, fark etmez. 5 ay gibi kısa bir dönemde akademik seviyeye gelmek çok yoğun bir program ve çalışma ister.

 

İzmir’de olsun, Türkiye’nin büyük şehirlerinde olsun, bir çok dil kursu bulunmaktadır. Bunu biz eğitimcilerden çok siz öğrenciler gezerek görüyorsunuz J peki bunları bir birinden ne ayırır?

Arkadaşlar, bir kursu seçerken dikkat etmeniz gereken belli başlı şeyler vardır.

  1. Alacağınız ders sayısına dikkat edebilirsiniz. Emin olun hiç bir yer yetersiz saat sağlamaz ama burda önemli olan size sunduğu saatler gerçekçi mi? Siz o kadar saate katılabilecek misiniz? Size sunulan fazla saat ile fiyat mı şişiriliyor?

 

  1. Katılacağınız sınıf ortamı ne şekilde? Kalabalık bir sınıfta mı olacaksınız yoksa az kişilik kontenjanda mı? Siz neyi tercih ediyorsunuz? Tahmin edersiniz ki kalabalık sınıfta soru sorma imkanınız çok olmaz ve katılımınız elverişli olmayabilir.

 

 

  1. Ders işleyişi ne şekilde? Konu anlatımı yeterli mi? Soru sağlanıyor mu? Ödev veriliyor mu? Bu verilen ödevlerin çözümleri derste yapılıyor mu? Yani siz yaptığınız çalışmada bir geri dönüt alabiliyor musunuz?

 

  1. God forbid J bir şey oldu derse gidemediniz. Peki bu durumda o dersin telafisi olacak mı? Ne şekilde yapılacak? Ders kaydı mı veriliyor, birebir özel ders mi yapılıyor, yoksa ikisi birden sağlanabiliyor mu?

 

  1. Eğitmenleriniz ile öncesinde tanışma imkanınız var mı? Bu 4-5 ayı kimler ile geçireceksiniz? Onlarla ilişkiniz nasıl olacak? İlkokuldan lisansüstüne kadar öğretmen-öğrenci arasındaki ilişki derse katılımı etkilemiştir. Siz bu noktada neredesiniz?

 

  1. Eğer lisans döneminde, 3. Sınıf öğrencisi değilseniz kesinlikle sağlıklı çalışma için zamanınız az olacaktır. Peki buna ek olarak kursunuz sizi adım adım ölçecek gelişimizizi takip edecek ve bunlara (ki bence kesinlikle olması gereken en önemli şey bu) geri dönüt etütü vereceği denemeler yapıyor mu? Düzenli deneme çözmek yukardakilere ek olarak süre kullanımını da düzenlemenize yardımcı olan birşeydir. Çoğu öğrenci soruları yapabilmesine rağmen zaman yetersizliğinden kalan sorularını tabiri caizse sallar. Sallamaya imkan vermeyin, değil mi?

 

  1. Katılacağınız ders ortamı ve bunun dışındaki alanlar nasıl? Ortam zaten siz görüşmeye gittiğinizde sizi çeker ya da çekmez. Bence önemli şeylerden birisi sizi karşılayan ortam ve çalışanlar. Hepimiz dalgalı günler geçirebiliyoruz, eğer ki gittiğiniz yer size bunları unutturuyorsa doğru yerdesiniz demektir.

 

  1. Her öğrencinin hedefi, kapasitesi ve becerisi farklıdır. Haliyle alınan puanlardaki çeşitlilik çok normaldir. Her kurum size bir puan başarısı gösterecektir. İstediği hedefe ulaşan kişiye elbetteki kursun katkısı vardır, bence ayırt edici soru şu olmalı: hedefine ulaşamayan öğrenciler de buradan yine de memnun mu? Bunu internette kolay bulamazsınız, ya da kurumlar hedefine ulaşamayanları söylemekten çekinir ama kimi öğrenci 10 puandan 45 e çıkar bu kendi içinde bir başarıdır, lakin genel puanlara bakarsanız en az istenilen 50, 55, 65,85 diye gider. Bu noktada katılımcı memnuniyeti için en iyi referanslardan yola çıkabilirisiniz. Sadece aldığı puanlar değil, gelen ve giden öğrencilerin kurs hakkında genel görüşünü gösterir.

 

Peki bütün bunların bulunduğu bir alanda biz Çağdaş Akademi ailesi olarak neredeyiz?

 

Yenilikçi, dinamik, samimi çalışma ortamında, sizin öğrenim ihtiyaçlarınıza yönelik uygun programı belirleyip, geldiğiniz anda eğitmenler ile direkt iletişime geçebilirsiniz. Bunun yanında sağlam kaynaklar kullanımı ile ders süresince ve ders dışında sizinle birebir ilgi kurulur. Size sunulan takip karnesi ile dönem içerisinde kendinizi kontrol etmeniz sağlanır.

Bunların dışında en önemli özelliğimiz ise, sınırlı sayıdaki kontenjanımız sayesinde birebir eğitim alıyor olmanız. Maksimum 15 kişilik sınıflarda göreceğiniz eğitimle kalabalıkta kaybolma imkanınız yok. Bu sayede kafanıza takılan sorularda ve ders katılımınızda özel dersteymişsiniz hissi yaşayacaksınız.

Her öğrenci ile yapılan düzenli birebir görüşmeler ile size bir nevi Yds – Yökdil koçluğu yapıyoruz, eksik olduğunuz alan neresi ise ona birebir yöneliyoruz.Bir cevap yazın

× Bize Whatsapp'dan7/24 Yazın