YDS ve YÖKDİL’e Hazırlık

YDS ve YÖKDİL sınavlarına nasıl çalışılmalı?

Öncelikle, YDS ve YÖKDİL’de başarılı olmak için sadece İngilizce bilmek kendi başına yeterli olmayacaktır. Sınav süresini doğru kullanmayı ve soru tiplerine yönelik doğru yaklaşımlarla başarınızı arttırmanız mümkündür. Dolayısıyla, bu sınavları iyi tanımak gerekir.

Sınavda başarılı olabilmek için İngilizce’ye dair her konuda yeterli çalışmalar yapmanız gerekir. İlk olarak nitelikli bir gramer bilgisine sahip olmanız gerekir ki bu sayede işlevsel ve yapısal analiz kabiliyeti edinebilirsiniz. Sonrasında ise kelime anlamında yeterli düzeyde tekrar ve çalışmayla beraber cümle analizlerinizi desteklemelisiniz. Son aşamada ise reading- comprehension (okuma-anlama) çalışmaları yapmak gerekir. Bu yönüyle okuma çalışmasını bir değirmene kelimeleri ise buğday tanelerine benzetebilirsiniz.

 

Kelime çalışması nasıl yapılmalı?

İngilizce öğrenmede en önemli faktörlerden birisi kelime bilgisidir. Gramer bilginiz ne kadar kuvvetli olursa olsun, iyi düzeyde kelime bilgisine sahip değilseniz bu durum sizin İngilizce öğrenmeniz üzerinde olumsuz etki yapacaktır. Peki, doğru bir kelime çalışması nasıl yapılmalıdır?

Kelime çalışmasının temelini düzenli tekrar oluşturur. Çünkü, bilgi tekrar edildikçe hafızanıza yerleşme süreci kısalır ve kalıcı bir hale gelir. Sürekli tekrara endişeyle yaklaşılması çok doğal bir tepkidir. Fakat bu süreci daha keyifli hale getirmek mümkün. Örneğin; yabancı diziler, filmler, şarkılar, haberler, köşe yazıları vb. gibi birçok aktivite yardımıyla bu sorun aşılabilir. Düzenli tekrar yapıldıktan sonraki aşamada ise kelime çalışmalarıyla bilgi haznenizi genişletebilirsiniz. Bu çalışmalara örnek olarak ; Türkçe-İngilizce anlam, eş anlam, zıt anlamlı cümle çevirisi gösterilebilir.

Aşağıdaki videoda, okumaya ve anlamaya yönelik bir kaç ipucu bulacaksınız. Anlamak size kalmış : )Bir cevap yazın

× Bize Whatsapp'dan7/24 Yazın