İstanbul Bilgi Üniversitesi Hazırlık Atlama Sınavı

İngilizce Dil Sınavı (BİLET)

BİLET sınavı iki aşamadan oluşur. BİLET 1. Aşama Sınavı çoktan seçmeli 20 okuma, 30 dilbilgisi sorusundan ve iki kısa paragraf yazma bölümlerinden oluşan bir seviye tespit sınavıdır. Bu sınavdan 45 ve üstü alan öğrenciler, BİLET 2. Aşama Sınavı’nı almaya hak kazanırlar. 45’den daha düşük puan alan öğrenciler ise, aldıkları puana göre Hazırlık Programı’nda uygun bir seviyeye yerleştirilirler. BİLET 2. Aşama Sınavı, iki güne yayılmış olan ve öğrencilerin orta üstü düzey İngilizce konuşma, okuma ve yazma becerilerini ölçen bir yeterlilik sınavıdır. Sınavın birinci gününde konuşma becerisi, ikinci gününde ise okuma ve yazma becerileri test edilir. BİLET 2. Aşama Sınavı’ndan 60 veya üstü puan alan öğrenciler bölümlerine başlayabilirler. Bu puanın altında kalan öğrenciler BİLET 1. Aşama Sınavı’ndan aldıkları puana göre Hazırlık Programı’na yerleştirilirler.

  1. AŞAMA – SEVİYE TESPİT SINAVI  Cambridge University Press’in hazırladığı dünya standartlarında bir seviye tespit sınavıdır. Sınav çoktan seçmeli 20 okuma, 30 dilbilgisi sorusundan ve iki kısa paragraf yazma bölümlerinden oluşur. Bu sınavın amacı, hem öğrencilerin İngilizce seviyesini hem de BİLET 2. Aşama Sınavı’na girecek öğrencileri belirlemektir. Bu sınavdan 70 üzerinden 45 ve üzeri alanlar BİLET 2. Aşama Sınavı’na girerler. BİLET 1. Aşama Sınavı’nın örneği, yasal nedenlerden dolayı kitapçığımızda bulunmamaktadır. Bu sınav birçok çoktan seçmeli seviye tespit sınavına (placement exam) benzemektedir.
  2. AŞAMA – HAZIRLIK MUAFİYET SINAVI  BİLET 2. Aşama Sınavı 3 bölümden oluşur: Okuma, Yazma ve Konuşma. Her bir bölümdeki soruların detayları aşağıda bulunmaktadır. Bu sınavdan 60 ve üstü puan alan öğrenciler, Hazırlık Programı’ndan muaf olurlar ve bölüm derslerine başlarlar. 60 puan altında alan öğrenciler, BİLET 1. Aşama Sınavı’nda belirlenen seviyelerine göre Hazırlık Programı’nda öğrenime başlarlar.


Bir cevap yazın

Uzman Eğitim danışmanlarımız sorularınızı yanıtlamak için burada. Bize herşeyi sor!